Jeep Wrangler YJ, 1987-2006 GM V8 Aluminum Radiator
Price Range: Price range: $559.02 through $647.42
The JP 3004 all aluminum radiator is an exact fit, OEM replacement for 1997 – 2006 Jeep Wrangler TJs with a variety of engine configurations and 1987 – 1995 Jeep Wrangler YJs with a variety of engine configurations. Manufactured in the USA using controlled atmosphere brazing, the epoxy-free core measures 19.75 inches from header to header, 22 inches from side to side, and 2.25 inches thick. Aluminum tanks are TIG welded to the core to provide the strongest possible bond and has a 1.5-inch inlet and a 1.75-inch outlet. Each unit is individually tested prior to shipping and guaranteed to be 100% leak-free.
Designed for the following vehicles :
- 1987-2006 Jeep Wrangler YJ & TJ with a Chevrolet/GMC V8 engine
- 1987-2006 Jeep Wrangler TJ & TJ with a Chrysler V8 engine
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Airflow Type | Downflow |
| Material | Aluminum |
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler TJ, Wrangler YJ |
| Year(s) | 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 |
| Engine | Chevrolet/GMC V8, Chrysler V8 |
| Core | High Efficiency |
| Core Size | 19.75 x 22 |
| Rows | 2 |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Outlet Size | 1-3/4" |
| Transmission Cooler Size | 12×1/4 NPT |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Notes | Chevrolet/GMC & Chrysler V8 Engine Set-Up |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights



