Jeep Wrangler JK, 2007-18 LS/LT V8 Engine Swap Aluminum Radiator
Price Range: Price range: $1,054.35 through $1,383.35
The all-aluminum JP 3023 radiator is a OEM replacement for 2007-2018 Jeep Wrangler JK’s with a LS/LT V8 engine swap. Manufactured in the USA using controlled atmosphere brazing, the epoxy-free core measures 21.875 inches from header to header and 20.48 inches from side to side. Aluminum tanks are TIG welded to the core and have a 1.25-inch inlet and a 1.50-inch outlet. Each unit is individually tested prior to shipping and guaranteed to be 100% leak-free.
Designed for the following vehicles and equipment:
- 2007-2018 Jeep Wrangler JK with a LS/LT V8 Engine Swap
- 2007-2018 Jeep Wrangler JK with a LS/LT V8 Engine Swap
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Airflow Type | Crossflow |
| Material | Aluminum |
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler JK |
| Year(s) | 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2007, 2008, 2009, 2010 |
| Engine | LS/LT V8 Engine Swap |
| Core | High Efficiency |
| Core Size | 21.875 x 20.48 |
| Rows | 1, 2 |
| Inlet Size | 1-1/4" |
| Outlet Size | 1-1/2" |
| Transmission Cooler Size | 12×1/4 NPT |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Notes | Single Pass O.E. Replacement |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights



