Jeep CJ 5, 1973-86 LS Conversion Aluminum Radiator
Price Range: Price range: $637.75 through $683.30
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Airflow Type | Downflow |
| Material | Aluminum |
| Make | Jeep |
| Model | CJ5 |
| Year(s) | 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984, 1985, 1986 |
| Engine | Chevy LS Conversion |
| Core | High Efficiency |
| Core Size | 15-7/8 x 23-1/2 |
| Rows | 2 |
| Inlet Size | 1-1/4" |
| Outlet Size | 1-1/2" |
| Transmission Cooler Size | 10" |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Notes | Chevrolet/GMC V8 with LS1 Vent Tube Engine |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights



