Ford Bronco II, 1983-90 V8 302 Radiator
Price Range: Price range: $1,078.37 through $1,255.52
Use the options below to configure your radiator.
Details about this radiator are listed below.
This copper/brass radiator from U.S. Radiator is a drop-in, bolt up unit constructed with all new materials. If you want OE looks and durability, then look no further, this is the radiator is for you.
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Engine | V8 302 |
| Core Size | 18 x 16 |
| Airflow Type | Crossflow |
| Inlet Size | 1-1/2" |
| Make | Ford |
| Material | Copper/Brass |
| Model | Ford Bronco II |
| Outlet Size | 1-1/2" |
| Notes | For V8 Conversion, w/o Filler Neck |
| Year(s) | 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990 |
| Transmission Cooler Size | 6×1/8 NPT |
| Factory AC | N/A, No, Yes |
| Core | High Efficiency, High Efficiency with Tripleflow, Optima with Tripleflow |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
| Rows | 4 |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights



