Cadillac Eldorado, 1958 V8 365 with Air Aluminum Radiator
Price Range: $997.50
Use the options below to configure your radiator.
Details about this radiator are listed below.
This copper/brass radiator from U.S. Radiator is a drop-in, bolt up unit constructed with all new materials. If you want OE looks and durability, then look no further, this is the radiator is for you.
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Airflow Type | Downflow |
| Material | Aluminum |
| Make | Cadillac |
| Model | Cadillac Eldorado |
| Year(s) | 1958 |
| Core Size | 18-3/8” X 21-7/8” |
| Core | High Efficiency |
| Rows | 2 |
| Inlet Size | 1-3/4" |
| Outlet Size | 1-3/4" |
| Factory AC | Yes |
| Transmission Cooler (Built In) | No |
| Notes | For Factory Air Conditioned Vehicles |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights




