Buick Century, 1958 364 Radiator
Price Range: Price range: $1,265.75 through $1,667.30
Use the options below to configure your radiator.
Details about this radiator are listed below.
This copper/brass radiator from U.S. Radiator is a drop-in, bolt up unit constructed with all new materials. If you want OE looks and durability, then look no further, this is the radiator is for you.
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Material | Copper/Brass |
| Airflow Type | Downflow |
| Engine | 364 |
| Core Size | 20-3/8 x 25-3/8 |
| Core | Standard Automotive, High Efficiency, High Efficiency with Tripleflow, Optima with Tripleflow |
| Rows | 3 |
| Make | Buick |
| Model | Buick Century |
| Year(s) | 1958 |
| Inlet Size | 1 5/8" |
| Outlet Size | 1 5/8" |
| Transmission Cooler (Built In) | No, Yes |
Do not use antifreeze with nitrates in aluminum units. Voids warranty. Use 50/50 premix ONLY: LEARN MORE
Cancer and Reproductive Harm. For more information go to: www.P65Warnings.ca.gov/product
Understanding Different Cores
Standard Automotive Core Highlights
High Efficiency Core Highlights
High Efficiency Tripleflow Core Highlights
Optima Core Highlights





